English

קונג פו

שיטת עגור לבן טיבטית (Pak Hok Pai)

בתרבויות המזרח נחשב העגור הלבן לעוף חכם מאוד, אצילי, אלגנטי, בעל אריכות ימים, יציב, ואגרסיבי לתוקפיו. 
שיטת עגור לבן הטיבטית -   pak hok pai, מקבלת השראה ממאפיינים אלו ומושפעת מאופיו הלוחמני של העגור, מטקטיקות הלחימה שלו, ויכולת התמרון שלו. 

pak hok pai היא אחת מהאסכולות הסיניות היחידות אשר באמת יכולות להקרא "שיטה שלמה". היא אינה מגבילה את קו הלחימה של הלוחם וטוענת כי יש לשאוף להבין את כל סגנונות הלחימה. לכן, עם התפתחותה ע"י הנזירים הטיבטים והמורים הסינים ניבנו בה: אגרופים ארוכים - המהווים את בסיס הלחימה, אגרופים קצרים לטווח קצר, מכות מרפקים, עמידות יציבות, תבניות תזוזה והתחמקות, בעיטות גבוהות, בעיטות נמוכות, מכות יד פתוחה, בריחים, הורדות לקרקע, האבקות מונגולית ואפילו תבנית רכה וייחודית (הדומה במאפייניה לטאי צ'י צ'ואן) - יד הכותנה העוטפת את המחט - min lui chum sau, המשלימה את השיטה לגמרי. כשיטה שלמה עגור לבן כוללת גם רפואה טיבטית וסינית אשר נלמדו בעבר בשלבים המתקדמים.

pak hok pai נחשבת קשה ללמידה ודורשת זמן וסבלנות על מנת לשלוט בה. זו שיטה לוחמנית ותובענית, הן מבחינה פיזית והן מבחינה מנטאלית.
כוחה של השיטה נובע משימוש מלא של המותן, האוספת כוח מהרגליים ומוציאה אותו בחוזקה דרך הידיים. עמידה יציבה, מחשבה חזקה וגוף משוחרר וחזק נותנים את היכולת לכך. כאשר לוחם עגור לבן מכה, כל גופו משתתף במכה כך שזו נהיית הרסנית ובלתי ניתנת לעצירה. פעולת דחיסה והרחבה של הגוף במהלך פעולת הידיים, יוצרת עוד כוח התורם לעוצמת המכות. בעגור לבן יש אמירה מאפיינת - "היכן שיש תנועה יש כוח טבעי", כך שהכוח האמיתי מגיע מהאנרציה שבתנועה הזורמת והמתמדת של הגוף, והידיים רק מצטרפות אליו. הן כמו שרשרת המחוברת לגוף ונעה רק כאשר הוא נע. 

לא ניתן להגדיר את השיטה כקשה או רכה. יש בה שילוב של רכות בתזוזה ובהטיית הגוף, ידיים רכות ככותנה בתנועתן, ובעלות פגיעה חזקה והרסנית כשהן מגיעות למטרתן.

תכני לימוד בשיטה
Kune - אגרופים - ארוכים וקצרים.
Tek Toi - בעיטות - גבוהות ונמוכות.
Bo Fat - עמידות והליכות - לבניית בסיס חזק, הן ליציבות והן לתנועה.   
Kam Na - אחיזות ונעילות. 
Sam Sing - תרגולים לחישול הגוף.
Hei Kung - צ'י קונג (קשה, רך)- תרגילים להנעת האנרגיה בגוף לשמירה על בריאותו וחיזוקו.
Ta Cho - מדיטציה - התבוננות פנימה אל הגוף והנפש. 
Lok Lik Kune - תבניות בסיסיות לבניית כוח וקאורדינציה.
Tow-Lo תבניות מתקדמות - איגרוף הכוכב הנופל (lau sing kune), איגרוף מעוף העגור (fei hok kune), איגרוף פרח השיזף     (mui fa kune), איגרוף שרשרת הברזל (tit lin kune), איגרוף חמש החיות (ng yen kune), איגרוף זריחת השמיים (tin gong kune), איגרוף שומר הבודהא
(low horn kune), איגרוף שמונת בני האלמוות (ba sim kune) וכו'.
כלי נשק סיניים - מקל ארוך (kwan), חנית (chiang), חרב רחבה (darn dow), חרב פיפיות (gim), חרב גנרל קוואן (kwan dow), חרבות פרפר (wudip dow), חותך רגלי סוסים (cha ma dow) וכו'.
min lui chum - סגנון טיבטי רך ופנימי (כטאי צ'י צ'ואן) - יד הכותנה העוטפת את המחט (Min Lui Chum sau) - סגנון לחימה רך לחלוטין ופנימי, הנועד להניע את הגוף ואת האנרגיה ברכות. הוא משלים את הצד הקשה יותר של השיטה. לפרטים נוספים ומידע מפורט הכנסו לטאי צ'י.
קרבות מגע מלא - שיעורים אינטנסיביים של לחימה וקרבות מגע מלא.

לוחם עגור לבן
לוחם עגור לבן אינו משתמש בכוח כנגד כוח, הוא יודע להתחמק ללא הרף מיריבו ולשמור אותו רחוק ממנו. על ידי כך גם מתערער שיווי משקלו הפיזי והנפשי של יריבו וזה נותר חשוף למכותיה ההרסניות של השיטה, אשר פוגעות בו במקומות החיוניים ומשבשות את זרימת הדם והאנרגיה בהם. היריב אינו יודע מה פגע בו וכבר פוגעת בו עוד מכה הרסנית, ועוד אחת ועוד אחת ללא הפסקה עד שהוא נופל. ניתן לתאר זאת כמו מתקפת מטאורים על היריב. אפילו אם היריב רוצה להכות בחזרה, לוחם עגור לבן אינו נמצא היכן שהיה לפני רגע, כאשר הוא הכה. היריב הופך מבולבל ונפשו ורוחו נשברים.
כאשר היריב מכה, לוחם עגור לבן יכול לזוז ובו בזמן להכות את מכותיו של היריב ולהרוס אותן כך שזה אינו יכול להשלימן. הוא יכה בחזרה מהיכן שהיריב הכי פחות מצפה, ומזוויות שונות וקשות. לשם כך לוחם עגור לבן צריך ללמוד להיות משוחרר ורגוע (פיזית ונפשית). הוא צריך לדעת כי הוא יכול לגבור על יריבו, ואפילו במכה הרסנית אחת.
שיטת עגור לבן אינה מדגישה שימוש בהגנות. במקום זאת, היא מלמדת לזוז נכון מהתקפות היריב ובמקרה שרוצים להגן משתמשים באגרופים כהגנה תוך כדי התקפה. יכולת  גבוהה זו יוצרת חיסכון בזמן ואנרגיה מצד הלוחם ומצריכה אומץ לב רב מצדו.

ארבעת העקרונות ללוחם עגור לבן.

כיצד מתחילים ולאן מגיעים
מתחילים מההתחלה. תלמידים מתחילים לומדים את הבסיס בהדרגה והוא כולל תרגול גמישות, בעיטות, חיזוקים, אגרופים, עמידות והליכות, בריחים פשוטים, ועבודות זוגות בסיסית לבניית הבטחון ויכולת התגובה מול תוקף. מתקדמים אט אט עם הבסיס ומוסיפים לו טכניקות מתקדמות המעשירות את יכולת הלחימה והמיומנות. באימונים יש חשיבות גדולה ביותר לתרגול מתמשך של עקרונות הבסיס של האומנות, הפיזים והמנטאלים. אלו נותנים לאומנות את היכולת להתממש ונותנים למתרגל את ההתפתחות האישית האמיתית. תלמידים הרוצים להילחם נכנסים לשיעורים הלחימה, בהם חובשים קסדות, לובשים כפפות איגרוף, מעלים קצב ואינטסיביות ומביאים את האומנות למימוש לחימתי חזק ביותר. 
לתלמידים מתקדמים מומלץ ללמוד גם את ה-min lui chum sau (הטאי צ'י של עגור לבן), על מנת לקבל את הצד הרך והפנימי של האומנות ובכך להשלים עצמם כאומני לחימה וכבני אדם המטפחים עצמם. 

אסכולת עגור לבן נותנת מענה רחב, ומגוון אפשרויות בפני אדם הרוצה לטפח עצמו דרך אומנות לחימה. מתוך כך ניתן לראות כי שהאימונים אצלנו מתאימים לנשים וגברים הרוצים להתחזק ולתת לעצמם יכולות הגנה עצמית, כלים להתמודדות בחיים, אורח חיים בריא ועיסוק ממלא ומעשיר. 

את האימונים בבית הספר ניתן להתחיל בגיל 10

שיעורי מתחילים לבוגרים מתקיימים לאורך כל השנה, בימי ראשון וחמישי בשעה 18:30-20:00.
אתם מוזמנים לשיעור נסיון ללא תשלום.
אין צורך ברקע קודם.

לקבלת פרטים נוספים, השאירו פרטיכם כאן, או התקשרו אלינו 09-7416199

מרכז האומנויות, רחוב כפר הדר 33, הוד השרון - טל' 09-7416199